Main site (German)   |    HighlanderMagic.info
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?
Login with username, password and session length
14693 Posts in 1082 Topics- by 446 Members - Latest Member: HighlanderSwitzerland
Pages: [1]   Go Down
Print
Author Topic: 11th Mtg.sk Cup in Bratislava, Slovakia    (Read 4401 times)
Dr. Opossum
HL Council Member
Administrator
Sr. Member
*****
Offline Offline

Posts: 408



View Profile
« on: 12-10-2015, 08:10:35 PM »

Last Saturday our Slovakian friends had their Highlander Cup.
59 Players were competing and Pavol Gana (with Reanimator) prevailed as the winner. Congratulations!

The final standings after round 6, as well as the players of the Top 8 can be found here:
http://www.mtg.sk/turnaje.php?vTurnajID=6159


During this week Dalibor will upload the top 8 lists on MTGPulse. You will find the link here in this thread.

A rough Meta breakdown is also available:
UW Control/UWb Control8
Abzan/BG Midrange8
MonoR7
Reanimator (Grixis, Ubg, 5C, MonoB)4
4c Blood/Jund4
UR/URw Control3
Oath/ANT/Storm Combo3
BUG/UB/UG Control3
MonoU2
MonoG2
Jeskai Tempo2
Bant2
RG Beats2
White Weenie2
Esper Control1
WU Aggro1
Grixis Control1
GW Aggro1
4C (w/o R) Midrange1
Stax1
Boros1

Eventually this will be differentiated as soon as I got the deck lists.

Many thanks to Dalibor for the information!


Regards,

Dr. O
« Last Edit: 12-10-2015, 08:22:55 PM by Dr. Opossum » Logged
Maqi
HL Cup Champion 2015
HL Council Member
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 640


View Profile
« Reply #1 on: 12-10-2015, 08:39:02 PM »

Awesome that Slovakian HL is picking up speed even more! Am excited to see the lists. Keep it going!
Logged
Dalibor
HL Council Member
Jr. Member
*
Offline Offline

Posts: 80


View Profile
« Reply #2 on: 14-10-2015, 04:00:30 PM »

Top8 decklists:
http://www.mtgpulse.com/event/21730#305140
Logged
Dr. Opossum
HL Council Member
Administrator
Sr. Member
*****
Offline Offline

Posts: 408



View Profile
« Reply #3 on: 21-10-2015, 10:22:49 PM »

Eventually this will be differentiated as soon as I got the deck lists.

Rank after Swiss   Rank      Name   Common Name   Colorcode   Archetype  
1   1   Pavol Gana   Reanimator   UBR   Combo-Control  
2   2   Richard Cepka   RDW   R   Aggro  
4   3   Marko Drobny   RDW   R   Aggro  
5   4   Viktor Hrabusa   UW Control   UW   Control  
3   5   Jakub Tekel   UW Control   UW   Control  
6   6   Martin HolĂ˝   4C Blood   4C (w/o U)   Midrange  
7   7   Milan Niznansky   White Weenie   W   Aggro  
8   8   Robert Gregor   Izzet Control   UR   Control  
  9   Emil Prikryl   Esper Control   UWB   Control  
  10   Juraj Linkes   4C Blood   4C (w/o U)   Midrange  
  11   Sona Vasickova   White Weenie   W   Aggro  
  12   Marek Vardzik   4C Artifact Combo   4C (w/o R)   Combo  
  13   Samuel Zahorcak   RDW   R   Aggro  
  14   Richard Glasner   TPS   5C   Combo  
  15   Roman Antal   UWb Control   UW   Control  
  16   Kristian Moze   Junk   GWB   Midrange  
  17   Tomas Varga   UW Control   UW   Control  
  18   Erik Frano   UW Aggro   UW   Aggro  
  19   Filip Susienka   GB Midrange   GB   Midrange  
  20   Lubomir Hornik   GBW Pattern    GBW   Aggro-Combo  
  21   Juraj Hlavenka   Bant Midrange   UWG   Midrange  
  22   Jakub Kuhn   5C Control   5C   Control  
  23   Martin Vasicek        
  24   Janos Csomos   UW Control   UW   Control  
  25   Branislav Burdiliak   URG Control   URG   Control  
  26   Tomas Hucik   RG Beats   RG   Aggro  
  27   Matus Kubala   Reanimator   UB   Combo-Control  
  28   Dalibor Szegho   Reanimator - Oath   5C   Combo-Control  
  29   Tibor Siska     Junk   GWB   Midrange
  30   Jan Bielka   Boros Aggro   RW   Aggro  
  31   Martin Oravkin   GW Aggro   GW   Aggro  
  32   Robert Domotor   Reanimator - Oath   BUG   Combo-Control  
  33   Matej Papso   RDW   R   Aggro  
  34   Tomas Sivo   4c Oath   4C (w/o R)   Control  
  35   Jakub Poliak   Junk   GWB   Midrange  
  36   Lukas Bordac   Jeskai Tempo   UWR   Aggro-Control  
  37   Tomas Vegh   RDW   R   Aggro  
  38   Vardzik Tomas        
  39   Patrik Poprac   Esper Control   UWB   Control  
  40   Matus Smrz   4C Blood   4C (w/o U)   Midrange  
  41   Tomas Paulovic        
  42   Ivan Gazdik   Esper Midrange   UWB   Midrange  
  43   Konrad Balla   Ur Combo   UR   Combo  
  44   Branislav Hindicky   BUG Midrange   BUG   Midrange  
  45   Patrik Szmatana   4C Midrange   4C (w/o R)   Midrange  
  46   Tomas Rusin   BUG Control   BUG   Control  
  47   Tomas Malec        
  48   Martin Benko        
  49   Filip Kosorin        
  50   Jergus Mitter   4C Blood   4C (w/o U)   Midrange  
  51   Ivan Rybansky        
  52   Ondrej Gaspar   RDW   R   Aggro  
  53   Vladimir Pastircak   Mono G    G   Midrange  
  54   Filip Feldmajer   Bant Midrange   UWG   Midrange  
  55   Ivan Siska   Jeskai Tempo   UWR   Aggro-Control  
  56   Jakub Benko        
  57   Peter Ondrias   Grixis Tempo   UBR   Aggro-Control  
  58   Richard Stranovsky   Mono B Midrange   B   Midrange  
  59Peter Majzel  


Thanks again to Dalibor for updates and uploading Top 8 lists to MTGPulse.
« Last Edit: 04-11-2015, 12:49:23 AM by Dr. Opossum » Logged
Maqi
HL Cup Champion 2015
HL Council Member
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 640


View Profile
« Reply #4 on: 22-10-2015, 07:39:33 AM »

Is there a chance to see the 19th place GB Midrange list?
Logged
Pages: [1]   Go Up
Print
Jump to:  

 

Wizards of the Coast® and Magic: the Gathering® are registered trademarks of Wizards of the Coast, Inc. (WotC).
Magic: the Gathering®, the five mana-symbols, the tap-symbol and most cards and artworks are © WotC.

© 2004-2007 by connexo websolutions   |   Imprint